مستر ویزا

آشنایی با آداب و رسوم کشور لهستان و فرهنگ مردم آن

فرهنگ مردم لهستان

لهستان کشوری با هزار سال سابقه و سنت و فرهنگ غنی است. این کشور علی رغم اینکه در طول جنگ جهانی دوم ویرانی‌های زیادی را متحمل شده؛ اما میراث فرهنگی خود را به طرز چشمگیری دست نخورده نگه داشته است. لهستان دارای مناظر شگفت انگیز و جذاب مانند کوه‌ها، خط ساحلی دریای بالتیک و رودخانه پر پیچ و خم ویستولا و بسیاری از عجایب طبیعی دیگر است. البته به دلیل صنعتی شدن و شهرنشینی، فرهنگ عامیانه سنتی لهستان از زمان جنگ جهانی دوم اندکی به فراموشی سپرده شده است. لباس محلی، گویش‌ها و اشکال گفتاری منطقه‌ای، هنرها و صنایع دستی و جشنواره‌های مذهبی و مردمی با گسترش زندگی شهری تضعیف شده‌اند. در این مطلب قصد داریم شما را با فرهنگ مردم لهستان آشنا کنیم:

آشنایی با فرهنگ مردم لهستان

آمار و اطلاعات کشور لهستان

مکان: اروپای مرکزی
پایتخت: ورشو
آب و هوا: معتدل با زمستان‌های سرد، ابری همراه با بارش مکرر، تابستان‌های معتدل همراه با رگبار باران و رعد و برق
جمعیت: ۳۸+ میلیون نفر (آمار ۲۰۱۹)
قومیت: لهستانی ۹۶.۷٪، آلمانی ۰.۴٪، بلاروسی ۰.۱٪، اوکراینی ۰.۱٪، سایر ۲.۷٪
ادیان: کاتولیک رومی ۸۹.۸٪، ارتدکس شرقی ۱.۳٪، پروتستان ۰.۳٪، سایر ۰.۳٪، نامشخص ۸.۳٪ (۲۰۰۲)
دولت: جمهوری

آداب معاشرت، آداب و رسوم و پروتکل اجتماعی

سلام و احوالپرسی

سلام و احوالپرسی معمولاً مؤدبانه و رسمی است.
هنگام سلام و احوالپرسی با دست دادن، تماس مستقیم چشم، لبخند و تبریک مناسب برای آن زمان، گفت و گو را آغاز کنید. تا زمانی که جلسه دوستانه نیست هیچ وقت از نام کوچک استفاده نکنید.
در مهمانی‌ها یا سایر اجتماعات، میزبانان شما را معرفی می‌کنند که معمولاً از خانم‌ها شروع کرده و سپس آقایان را معرفی می‌کند.

فرهنگ مردم لهستان
به دلیل صنعتی شدن و شهرنشینی، فرهنگ عامیانه سنتی لهستان از زمان جنگ جهانی دوم اندکی به فراموشی سپرده شده است
آداب و رسوم هدیه دادن

زمانهای رایج برای هدیه دادن، تولد، روزهای شخصی و کریسمس است.

برخی از دستورالعمل‌های کلی برای هدیه دادن
هدیه‌ی گران ندهید. این ممکن است گیرنده را شرمنده کند.
در کریسمس، اهدای هدایای کوچک به کارگران خدماتی مانند کارگران پستی، کارگران جمع آوری زباله و غیره، معمول است.
اگر برای شام به خانه یک لهستانی دعوت شده‌اید؛ برای میزبان گل یا شیرینی ببرید.
گل‌های داوودی زرد هدیه ندهید؛ زیرا برای مراسم خاکسپاری استفاده می‌شود.
به طور کلی هدایا هنگامی که به شخص داده می‌شود بهتر است باز شود.

آداب غذا خوردن

وقت شناس باشید.
در حین ورود به منزل کفش‌هایتان را در بیاورید.
محافظه کارانه لباس بپوشید.
بعد از غذا در جمع کردن میز و بشقاب‌ها به میزبان کمک کنید.
از گشت و گذار در خانه میزبان بپرهیزید.
هنگام غذا خوردن چنگال را در دست چپ و چاقو را در سمت راست نگه دارید.
منتظر بمانید تا میزبان شما را به غذا خوردن دعوت کند.
بیشتر وعده‌های غذایی به سبک خانوادگی سرو می‌شوند.
در ابتدا مقدار کمی غذا بخورید.
کمی از همه چیز را امتحان کنید.

آداب و رسوم کشور لهستان
لهستانی‌ها اطرافیان را با توجه به خصوصیات شخصی قضاوت می‌کنند
سبک‌های ارتباطی

به طور کلی، لهستانی‌ها اطرافیان را با توجه به خصوصیات شخصی قضاوت می‌کنند. بنابراین آنها دوست دارند وقت خود را صرف شناختن افراد کنند.
صداقت در لهستان بسیار ارزشمند است زیرا اعتماد سنگ بنای روابط تجاری است.
لهستانی‌ها به رفتارهای رک و صحبت‌های مستقیم شناخته شده‌اند؛ یعنی آنچه را که فکر می‌کنند می‌گویند. با این حال آنها به احساسات دیگران نیز اهمیت می‌دهند.
افراد سایر فرهنگ‌ها ممکن است این تصور را داشته باشند که مردم لهستان رک بوده یا اعتماد به نفس بالایی دارند. با این حال، در فرهنگ لهستان اعتقاد بر این است که هرچه شخص با شخص دیگر رک‌تر باشد؛ احترام او نیز بیشتر است. علاوه بر این، طنز و کنایه نقش زیادی در سبک ارتباطی لهستان دارد.

روابط خانوادگی در لهستان

لهستانی‌ها به طور کلی انسان‌های دوستانه و فعالی هستند که تمایل دارند وقت خود را با فعالیت‌های فوق برنامه، سفرها و دیدارهای خانوادگی پر کنند. شما به احتمال زیاد خانواده‌های لهستانی بسیاری را می‌بینید که با پدربزرگ و مادربزرگ زندگی می‌کنند. در فرهنگ لهستان، والدین معمولاً به فرزندان خود کمی استقلال و مسئولیت می‌دهند. خانواده‌های لهستانی به هر شکل و اندازه‌ای وجود دارند؛ برخی زندگی بسیار آرامی دارند؛ برخی دیگر بسیار شلوغ هستند. برخی از آنها مرتباً به مسافرت می‌روند، در حالی که برخی دیگر بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند. هر دو والدین ممکن است در خارج از خانه کار کنند. خانواده‌ها معمولاً روزهای یکشنبه برای ناهار دور هم جمع می‌شوند.

زندگی نوجوانان در لهستان

نوجوانان لهستانی تمایل دارند زندگی اجتماعی بسیار فعالی داشته باشند و اوقات خود را در خارج از خانه به دوچرخه سواری، پیاده روی و قایقرانی بگذرانند. در طول تابستان بسیاری از افراد به شکار می‌روند.

آداب و رسوم مردم کشور لهستان
دین در جامعه لهستان نقش مهمی دارد و عمیقاً با فرهنگ لهستان آمیخته شده است
دین و تعطیلات رسمی

دین در جامعه لهستان نقش مهمی دارد و عمیقاً با فرهنگ لهستان آمیخته شده است. لهستان یکی از مذهبی‌ترین کشورها در اروپا است که بیشتر مردم آن به کلیسای کاتولیک روم تعلق دارد. کریسمس و عید پاک دو تعطیلات مهم در لهستان است. مهم‌ترین تعطیلات کریسمس است و جشن‌ها دو روز و نیم طول می‌کشد. یکی دیگر از جشن‌های مذهبی، روز “همه قدیسین” است که در اول نوامبر برگزار می‌شود. در این روز لهستانی‌ها برای احترام به عزیزانی که از دست داده‌اند از گورستان بازدید می‌کنند.

زبان رسمی

زبان رسمی لهستان، لهستانی، به شاخه‌ی اسلاوی غربی تعلق دارد. این زبان لهجه‌های مختلفی دارد که با تقسیمات قبیله‌ای مطابقت داشته و همچنین تحت تاثیر زبانهای خارجی دیگر است.

سبک غذایی در لهستان

غذا در لهستان بسیار دلچسب است. نان تقریباً با هر وعده غذایی سرو می‌شود و مردم اغلب روزانه نان تازه را از نانوایی‌های محلی خریداری می‌کنند. مردم در مناطق روستایی تمایل به پرورش سبزیجات تازه دارند. غذاهای لهستانی به خاطر کیک‌ها و شیرینی‌های خوشمزه خود نیز معروف هستند. در لهستان صبحانه، ناهار و شام اصلی‌ترین وعده‌های غذایی هستند و خانواده‌ها بسته به برنامه زمانی که دارند سعی می‌کنند این غذا را دور هم بخورند. یک وعده غذایی اضافی که مردم لهستان از خوردن آن لذت می‌برند، “drugie śniadanie” (صبحانه دوم) نام دارد. خانواده و خوردن غذا در کنار هم در فرهنگ لهستان مهم است؛ به همین دلیل سرو ناهار یکشنبه‌ها دور هم یک سنت دیرینه به حساب می‌آید.

منبع: poland people and culture

اطلاعات تماس خود را برای کارشناسان مستر ویزا ارسال کنید تا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند

مشاوره آنلاین واتساپ