مستر ویزا

شرایط و مراحل ثبت برند در کانادا

ثبت برند در کانادا

آیا برای برخی از جنبه‌های تجاری خود ثبت برند در کانادا را در نظر گرفته‌اید؟ علیرغم اینکه این کار همیشه ضروری نیست اما ثبت برند تجاری می‌تواند راهی ارزشمند برای محافظت از جنبه‌های اصلی کسب و کار یا محصولات شما باشد. ثبت برند کانادایی به شما این حق انحصاری را می‌دهد که از برند خود در ارتباط با محصولات یا خدمات ثبت شده در سراسر کانادا محافظت کنید. کانادا یکی از کشورهای عضو پروتکل مادرید است، بنابراین، تمدید ثبت بین المللی یک علامت تجاری از طریق سیستم مادرید، برای این کشور امکان پذیر است. قبل از اینکه بخواهید یکی از آنها را بدست آورید، مهم است بدانید که فرآیند ثبت برند در کانادا چگونه است؟

انواع علائم تجاری

با شنیدن کلمه “برند تجاری”، احتمالاً آرم برخی از شرکت‌ها در ذهن شما خطور می‌کند. اما انواع مختلفی از علائم تجاری در کانادا وجود دارد. آرم‌ها نمونه‌ای از مارک‌های تجاری “برندهای معمولی” هستند. شما می‌توانید کلمات، علائم یا ترکیبی از این دو را به عنوان برند تجاری انتخاب کنید که محصولات و خدمات شرکت شما را متمایز می‌کند.

همچنین ممکن است یک روش خاص بسته بندی یا شکل دادن کالاهای شرکت را به عنوان “عامل تشخیص” به مارک تجاری تغییر دهید. به عنوان مثال، شرکتی که روغن حمام را در یک بسته‌بندی متمایز به شکل قو فروخته است، ممکن است این ظرف را با مارک تجاری نشان دهد. آخرین دسته از علائم تجاری “علائم صدور گواهینامه” است که کالاها یا خدمات مطابق با استاندارد تعریف شده را مشخص می‌کند.

مراحل ثبت برند در کانادا

در کانادا قوانین مختلفی برای ثبت برند شرکت‌های مختلف وجود دارد که باید طبق این قوانین برند خود را به ثبت برسانید. بهره برداری از برخی منابع ملی کانادا توسط افرادی که قصد به ثبت رساندن برند خود را دارند، دارای محدودیت‌هایی است. شما با دو روش می‌توانید امور مربوط به ثبت برند خود را انجام دهید. اولین روش از طریق مراجعه حضوری به دفاتر ثبت برند بوده و دومین روش از طریق مراجعه به سایت و آنلاین است. روش اول به این گونه است که با در دست داشتن مدارک به دفاتر ثبت برند مراجعه کرده و از این طریق اقدام به ثبت برند مورد نظر خود در کانادا کنید. در روش دوم و با کمترین هزینه ممکن می‌توانید از طریق مراجعه به سایت یا اپلیکیشن‌های موجود درخواست ثبت برند در کانادا را انجام دهید.

مراحل ثبت برند در کانادا
کانادا یکی از کشورهای عضو پروتکل مادرید است

اولین قدم برای این کار جستجوی نام تجاری پیشنهادی در پایگاه داده ثبت برند در کانادا است که به صورت آنلاین یا حضوری در اداره مالکیت در دسترس است.

بعد از انتخاب نام، درخواست خود را ثبت کنید. سپس اراده مالکیت معنوی، علامت تجاری را جستجو می‌کند تا علامت تجاری دیگری با علامت تجاری شما مشابه نباشد. اگر برندی مشابه برند شما پیدا شد، به شما اطلاع داده می‌شود.

بعد از تایید نام برند، برنامه را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که با الزامات قانون و مقررات علائم تجاری مطابقت داشته باشد. سپس شرایط و موارد غیرقانونی را به شما اطلاع می‌دهد.

این برنامه را در مجله Trademarks Journal منتشر می‌کند که هر چهارشنبه صادر می‌شود.

سپس به اشخاص ثالث فرصت اعتراض می‌دهد، هرکسی می‌تواند با پرداخت ۷۵۰ دلار اعتراض خود را ثبت کند. اگر مخالفتی وجود داشته باشد ثبت کننده CIPO شواهد ثبت شده توسط هر یک از طرفین یا هر دو طرف را بررسی کرده و در مورد رد درخواست علامت تجاری تصمیم می‌گیرد. در چنین حالتی، تصمیم و دلایل هر دو طرف بررسی می‌شوند.

با فرض اینکه هیچ گونه مخالفتی با درخواست علامت تجاری وجود نداشته باشد ثبت برند مجاز است. با پرداخت هزینه ثبت و پر کردن اظهارنامه علامت مورد نظر ثبت می‌شود و برای شما گواهی ثبت برند تجاری صادر می‌شود.

شرایط ثبت برند در کانادا
برنامه‌هایی از جمله آرم بدون ادعای رنگ ثبت می‌شوند

ثبت برند تجاری در کانادا از طریق استفاده از آن ایجاد می‌شود. این بدان معناست که شخص یا شرکتی که برای اولین بار و بطور مداوم از یک علامت تجاری در داخل کانادا استفاده می‌کند بر آن حق اولویت دارد. با این حال توصیه می‌شود که صاحبان علائم تجاری، آن‌ها را در اداره مالکیت معنوی ثبت کنند. مزیت اصلی ثبت علامت تجاری داشتن پیش فرض مالکیت علامت تجاری است.

لطفا توجه داشته باشید که به طور پیش فرض، برنامه‌هایی از جمله آرم بدون ادعای رنگ ثبت می‌شوند. این به دارنده برند تجاری اجازه می‌دهد تا از آن در هر ترکیب رنگی استفاده کند. در صورت درخواست می‌توان رنگ را به عنوان یکی از ویژگی‌های مارک تجاری ثبت کرد که در این صورت در اثر تغییر رنگ، آن برند اعتباری ندارد.

اگر یک علامت تجاری ترکیبی (که شامل هر دو عنصر کلمه و عناصر مجازی است) را در کانادا ثبت کنید حق انحصاری استفاده از برند تجاری محدود به استفاده از علامت تجاری در پیکربندی دقیق یا روشی است که در آن ثبت شده است.

برند تجاری ثبت شده در کانادا به مدت ۱۰ سال باقی خواهد ماند و بعد از آن می‌تواند هر ۱۰ سال تمدید شوند. اگر علامت تجاری منقضی شود، ممکن است در مدت ۶ ماه پس از تاریخ انقضا با پرداخت جریمه قابل تمدید باشد.

ثبت برند در کانادا
روند ثبت برند ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد

اگر علامت تجاری ثبت شده برای مدت بیش از سه ۳ سال استفاده نشود، اشخاص ثالث می‌توانند دستور لغو را به دلیل عدم استفاده ارائه دهند. در شرایط خاص ممکن است عدم استفاده توجیه شود. داشتن یک مارک تجاری کانادایی به شهروندان و نهادهای خارجی اجازه می‌دهد دامنه‌های خود را ثبت کنند، بدون توجه به اینکه آیا آنها در کانادا اقامت یا دفاتر ندارند.

برای یک برنامه تجاری اصلی، ۳۳۰ دلار پرداخت خواهید کرد که شامل یک کلاس کالا یا خدمات می‌شود. هزینه هر کلاس اضافی ۱۰۰ دلار خواهد بود.

بسته به کشوری که درخواست ثبت شده است روند ثبت برند ممکن است از چند ماه تا چند سال طول بکشد. بیشتر برنامه‌های کاربردی در کانادا طی ۱۸ تا ۲۴ ماه بررسی می‌شوند.

حتی اگر نام شرکت شما یا نام تجاری شما به صورت استانی یا سرزمینی به صورت فدرال (شرکت‌های کانادا) ثبت شده باشد توصیه می‌شود برای محافظت بهتر از نام تجاری خود برند تجاری خود را اداره قانون مالکیت معنوی کانادا نیز ثبت کنید. برند شرکت استانی باید طبق قوانین همان شهر ثبت شده و شرکت در راستای قوانین همان جا فعالیت کند. فدرال نیز به این گونه است که بعد از ثبت برند، شرکت باید طبق قوانین کل خاک کانادا فعالیت کند. در ۵ مرحله از نام تجاری خود محافظت کنید:

  • نام دامنه خود را ثبت کنید. نام دامنه امروزه بخش مهمی از هر برند تجاری است.
  • نام و نشان تجاری خود را دارای علامت تجاری کنید.
  • از مارک خود استفاده کنید.
  • برند خود را کنترل کنید.
  • بلافاصله با متخلف برخورد کنید.

منبع: brand registration in canada

اطلاعات تماس خود را برای کارشناسان مستر ویزا ارسال کنید تا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند

مشاوره آنلاین واتساپ